WZORY DOKUMENTÓW DLA NOWYCH DZIAŁKOWCÓW
Zgodnie z ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych prawo do działki można uzyskać, w zależności od sytuacji :
1.W drodze przeniesienia prawa do działki – działkowiec przenosi swoje prawo do działki podpisując umowę z osobą zainteresowaną nabyciem tego prawa – obecnie najpopularniejszy sposób. Podstawa prawna art. 41 ustawy o ROD.
2. Podpisując umowę dzierżawy działkowej z zarządem ROD – możliwe tylko wówczas, gdy w ogrodzie jest wolna działka. Podstawa prawna art.27 ustawy o ROD, a także w przypadku gdy małżonek nie posiadający prawa do działki wyraża chęć przystąpienia do umowy dzierżawy działkowej współmałżonka posiadającego już prawo do działki.
3. Podpisując umowę dzierżawy działkowej z prezydium okręgowego zarządu – tylko w nowym ogrodzie. Podstawa prawna art. 27 ustawy o ROD i § 13 ust. 2 statutu PZD.
4. Wstępując w prawo do działki – składając w zarządzie ROD oświadczenie o wstąpieniu w prawa – dotyczy współmałżonka zmarłego działkowca. Podstawa prawna art. 38 ust. 1 ustawy o ROD.
Zamieszczamy dokumenty, jakie należy sporządzić przy przeniesieniu prawa do działki, zawieraniu umowy dzierżawy działkowej oraz wstąpieniu w prawa do działki po zmarłym działkowcu.
Niezależnie w jaki sposób uzysk a się prawo do działki w przypadku wyrażenia woli przystąpienia do Polskiego Związku Działkowców należy złożyć Deklarację .
Druki do pobrania są dostępne poniżej.
UMOWĘ PRZENIESIENIA PRAWA DO DZIAŁKI oraz Wniosek do Zarządu o zatwierdzenie przeniesienia prawa do działki sporządza się w przypadku sprzedaży nasadzeń i urządzeń znajdujących się na działce ( druki znajdują się w pliku do pobrania).
W przypadku przeniesienia prawa do działki, podstawą jest UMOWA PRZENIESIENIA PRAW DO DZIAŁKI zawierana przez dotychczasowego działkowca z osobą, na którą przenosi prawa do działki. Należy pamiętać, że umowę trzeba podpisać w obecności notariusza, gdyż poświadcza on na tej umowie tożsamość osób podpisujących. Umowa winna być sporządzona w trzech egzemplarzach – jeden dla zarządu ROD i po jednym dla zbywającego i nabywcy.
ZBYWCA prawa do działki składa do zarządu ROD wniosek o zatwierdzenie umowy przeniesienia prawa i dołącza do wniosku jeden egzemplarz umowy. Zarząd ROD, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, zatwierdza umowę. Zatwierdzenie odbywa się w formie uchwały zarządu , którą doręcza się stronom umowy i dołącza do ewidencji działek.
Podane w umowie przeniesienia prawa do działki terminy nie są terminami obowiązkowymi.
Strony umowy, a więc zbywca i nabywca mogą dowolnie umawiać się co do terminów, a nawet samej zapłaty, czy nastąpi po podpisaniu umowy, czy na przykład dopiero po zatwierdzeniu tej umowy przez zarząd ROD.
Sposób i miejsce złożenia dokumentów
Wypełniony wniosek o zatwierdzenie umowy przeniesienia praw do działki, wraz z jednym egzemplarzem umowy, należy złożyć osobiście do Zarządu ROD „Pocztowiec” po uprzednim kontakcie telefonicznym.
Wniosek o zatwierdzenie przeniesienia prawa do działki
- 05.12.2017
Wzór wniosku o zawarcie umowy dzierżawy działkowej ze współmałżonkiem - 28.08.2018
Do wnioseku wpółmałżonka Działkowca o zawarcie umowy dzierżawy działkowej należy dołączyć kopię aktu małżeństwa.
Jeżeli wniosek podpisze również Działkowiec nie ma potrzeby dołączania pisemnej zgody Działkowca na zawarcie umowy ze współmałżonkiem.
Wzór umowy dzierżawy działkowej ze współmałżonkiem - 28.08.2018
Sporządza się na podstawie wniosku współmałżonka Działkowca o podpisanie umowy dzierżawy działkowej, który jest podpisany przez oboje małżonków, lub do wniosku dołączona jest pisemna zgoda Działkowca na podpisanie umowy.
Oświadczenie woli wstąpienia w prawo dzierżawy działkowej po zmarłym małżonku
W przypadku śmierci działkowca, jeśli jego współmałżonek nie posiada prawa do działki, może w terminie 6 miesięcy od dnia śmierci małżonka złożyć w zarządzie ROD oświadczenie woli o wstąpieniu w stosunek prawny wynikający z tego prawa. Do oświadczenia dołącza się odpis aktu zgonu. Zarząd ROD stwierdza prawo do działki podejmując uchwałę . Nie sporządza się umowy.
Osoba bliska w rozumieniu art. 38 ust. 2 w zw. z art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych może zgłosić wniosek o ustanowienie – poprzez zawarcie umowy dzierżawy działkowej - prawa do działki po zmarłym Działkowcu.
Wzór umowy zamiany praw do działek - 15.03.2019
Zamiany działek w ROD może dokonać nawzajem dwóch działkowców w tym samym lub innym ROD.
Jakie podatki należy zapłacić do urzędu skarbowego po zawarciu umowy przeniesienia praw do działki? - 25.03.2019
Po zawarciu umowy przeniesienia praw do działki należy uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych, który reguluje ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych.
co do zasady będzie obowiązywało zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych. Wynika to z kwalifikacji prawnej przychodu ze zbycia nasadzeń i naniesień na działce, które zdaniem NSA, stanowią przychód ze zbycia rzeczy (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d), a nie z innych praw majątkowych (art. 10 ust. 1 pkt 7). Powyższy sposób interpretacji sprzedaży majątku działkowca oznacza, że działkowiec przenoszący prawo do działki na inną osobę, będzie musiał zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych wyłącznie wtedy, gdy dokona ww. przeniesienia przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.
więcej na stronie:http://bydgoszcz.pzd.pl/aktualnosci/strona/jakie-podatki-nalezy-zaplacic-do-urzedu-skarbowego-po-zawarciu-umowy-przeniesienia-praw-do-dzialki-25-03-2019.html